Strona główna / Autorzy

Autorzy

 

Agnieszka Duczmal
Dyrygent Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus"

Najsłynniejsza polska dyrygentka urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 roku w Państwowej  Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej, w której przygotowała m.in. polską prapremierę opery B. Brittena Sen nocy letniej, premierę Rigoletto G. Verdiego oraz baletuRomeo i Julia S. Prokofiewa. 
Już w czasie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną, przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Orkiestry Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem i dyrektorem artystycznym.
Agnieszka Duczmal została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach w  1970 roku. W 1975 roku uzyskała wyróżnienie na IV. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Rok później wraz ze swą Orkiestrą zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim. W 1982 roku otrzymała tytuł "La donna del mondo" (Kobieta Świata) przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej.
Agnieszka Duczmal prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala.
Do 2008 roku wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała 46 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 9000 minut muzyki. Dla Telewizji Polskiej zarejestrowała 112 koncertów i programów muzycznych, m.in. w cyklach "Stereo i w Kolorze" i "Goście Agnieszki Duczmal", 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1, a dla Telewizji Japońskiej godzinny program z muzyką polską. Dokonała również wielu nagrań dla m.in.: radiofonii niemieckich, belgijskich, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, radia i telewizji w Meksyku oraz Japonii. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w genialnej transkrypcji J. Kofflera na orkiestrę kameralną. Dla swojej Orkiestry dokonała wiele transkrypcji arcydzieł muzycznych, m.in. Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego oraz wielu utworów kameralnych J. Brahmsa, C. Debussyego, F. Schuberta.
Dyrygentka proponuje publiczności ciekawe projekty koncertowe łącząc muzykę z baletem czy malarstwem. Współpracuje z Polskim Teatrem Tańca Ewy Wycichowskiej i  Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Poznaniu. Wyjątkowym projektem w repertuarze Agnieszki Duczmal i jej Orkiestry są CzteryPory Roku - Cztery Pory Życia, który prezentuje Cztery Pory roku A. Vivaldiego i A. Piazzolli na tle wyjątkowego obrazu autorstwa Mariusza Kałdowskiego. Od wielu lat prowadzi również działalność promującą młodych utalentowanych polskich muzyków w stałych cyklach koncertowych.
Agnieszka Duczmal odbywa ze swoją Orkiestrą wiele podróży artystycznych, występując ze światowej sławy solistami w prestiżowych salach koncertowych Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji.

 

Paweł Gogołek
Producent

Zdjęcie Pana Pawła Gogołka

Kulturoznawca, manager projektów kulturalnych w kraju i za granicą. Przez pięć lat, jako najmłodszy dyrektor w kraju, kierował samorządową instytucją kultury. Specjalizuje się w zakresie zarządzania projektami kulturalnymi oraz zdobywania środków zewnętrznych na działania związane z upowszechnianiem kultury, edukacją kulturalną i badaniami kultury. Współrealizował badania dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008). Jest współautorem raportu "Instytucje upowszechniania kultury w XXI wieku. Przeżytek czy nowa jakość?" (twórca koncepcji zmian w zarządzaniu ośrodkami kultury: modele i mechanizmy). Był członkiem komitetu organizacyjnego Konferencji "Instytucje kultury w czasach kryzysu" (Poznań, 20 - 21 maja 2009). Prowadzi szkolenia w dziedzinie zarządzania kulturą dla samorządowców i kadry kierowniczej ośrodków kultury oraz od 2010 dla studentów Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.
Jest dyrektorem organizacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna", jednego z najważniejszych festiwali muzyki klasycznej w Polsce. Producent oraz główny organizator projektu "5 zmysłów. Audiodeskrypcja" - pierwszej w Polsce wystawu sztuk wizualnych dla osób niewidomych, zrealizowanej w Muzeum Narodowym w Poznaniu, nagrodzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodą "Sybilla" w kategorii najważniejsze w Polsce wydarzenie w dziedzinie edykacji muzealnej oraz nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego Grand Prix "Izabella" w dziedzinie najważniejsze wydarzenie roku 2011 w dziedzinie edukakacji muzealnej, marketingu i promocji   W 2011 realizował także szereg wydarzeń kulturalnych towarzyszących Prezydencji Polski w Unii Europejskiej, m.in. w Tokio, Pekinie, Brukseli, Berlinie, Mińsku, Kijowie oraz Moskwie. 

  

Ewa Drążkowska
Koordynator projektu

Zdjęcie Pani Ewy Drążkowskiej

Urodzona w 1981 roku, w Poznaniu. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu. Zajmuje się pracą z młodzieżą oraz rewitalizacją muzycznej kultury Kaszub, a także edukacją kulturalną. Interesuje się alternatywnymi sposobami prezentowania sztuki, edukowaniem w tym zakresie oraz przełamywaniem barier związanych z dostępnością kultury.

 

 Weronika Babczyszyn
Koordynator projektu
 

Zdjęcie Pani Weroniki Babczyszyn

ur. 21 września 1981 r. w Poznaniu, absolwentka szkoły muzycznej I i II stopnia ukończonej maturą muzyczną w klasie oboju.  W latach 2000 – 2005 studiowała Historię Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obroniła tytuł Magistra. Po ukończeniu studiów wyższych uzyskała dyplom Menadżera Kultury w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z zakresu Pozyskiwania i Rozliczania Funduszy z Unii Europejskiej, które ukończyła w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.
Swoją pracę zawodową rozpoczęła w Impresariacie Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie odbyła półroczny staż. Przez kilka lat wiązana była później z Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, gdzie pełniła funkcję koordynatora Akademii III Wieku oraz Uniwersytetu dla Dzieci w Poznaniu.
Od 2009 roku prowadzi własną działalność gospodarczą, współpracując przy organizacji eventów, koncertów i innych wydarzeniach artystycznych.  Od wielu lat udziela się również na rzecz Stowarzyszenia Edukacyjnego MCA, w tym przy pozyskiwaniu i rozliczaniu różnorodnych dotacji na realizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.